Výstava „Na prvej koľaji pozor!“

Nitra: Vo výstavných priestoroch P1 Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre bola dňa 30. apríla 2010 sprístupnená výstava „Na prvej koľaji pozor!“. Túto výstavu pre Slovenské poľnohospodárske múzeum zapožičala Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, Bratislava. Autormi výstavy sú Marián Paulini, Eva Čárska a Ondrej Slivka. V Bratislave sa výstava konala pred rokom, v Nitre sa predstavuje po prvý raz.

Výstava je zameraná na detského návštevníka, pútavou formou mu približuje históriu a vývoj vláčikov, železnice a železničnej dopravy. Pri vstupe je postavená historická stanica, kde si deti vyzdvihnú originálne kartónové lístky s pečiatkou a môžu preskúmať kanceláriu náčelníka stanice. Vedľa stanice ich čaká „bronzový“ psík Hachiko, ktorý ich upúta svojím životným príbehom.  Ďalej sú predstavené jednotlivé typy železníc – konská, parná, poľná, lesná. Najväčšej pozornosti sa teší parný rušeň Casey Jones, pomenovaný na počesť rušňovodiča Casey Jonesa, ktorý obetoval svoj život, aby zachránil cestujúcich. V tomto rušni je umiestnená originálna šmýkačka, ktorá je veľkou atrakciou rovnako ako jazda na bicyklovej drezine vedľa rušňa. Deti, ale aj dospelí získajú nové poznatky o dopravných značeniach a svetelných signáloch na trati. Priamo pri rušni je umiestnený signalizačný stĺp, na ktorom si ľahko vyskúšajú, kedy môžu vlak vypraviť a kedy musí zostať na stanici. Na záver výstavy môžete nahliadnuť do vozňa Orient Expresu, kde sa stretnete s anglickou spisovateľkou Agathou Christie a českým skladateľom Antonínom Dvořákom. Ďalšou zábavou pre deti sú rôzne hry ako puzzle, pexeso, kocky, modely poľnej a lesnej železnice, na ktorých sa môžu hrať s malými vláčikmi.

Atmosféru oživuje sprievodná hudba – klepotanie koľajníc, vypúšťanie pary z rušňa a pískanie, staničné hlásenie a pieseň o rušňovodičovi Casey Jonesovi. Výstavu dopĺňajú fotoreprodukcie diel slovenských a svetových umelcov, na ktorých sú zachytené pohľady na železnicu v rôznych historických obdobiach (Claude Monet, Edouard Manet, Giorgio de Chirico, Edward Hopper, Kamil Lhoták, Imro Weiner-Kráľ a i.).

Výstava „Na prvej koľaji pozor!“ potrvá do 31. októbra 2010.

  • Anketa

    Akou formou získavate informácie o podujatiach v SPM?

    Výsledky

    Loading ... Loading ...
  • Partneri