Otvorenie návštevníckej sezóny 2010

Nitra: Dňa 30. apríla 2010 sa konalo v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre v areáli skanzenu otvorenie návštevníckej sezóny a oživovanie tradície stavania májového stromu. Návštevníkov slávnostne privítal riaditeľ múzea Ing. Jozef Bučka. Nasledovalo stavanie 11 metrov vysokého májového stromu a vystúpenie detského folklórneho súboru DRIENKA z Veľkého Zálužia. Malí speváci zaspievali tradičné piesne, hrali na gajdách a okrem májových tancov predviedli aj modernú tanečnú verziu.

Riaditeľ Agrokomplexu – Výstavníctvo Nitra Ing. Miloslav Pisár po vystúpení symbolickým kľúčom odomkol zámku na Nitrianskej poľnej železnici. Týmto odomknutím zámky bola otvorená nová už 25. prevádzková sezóna železnice. Na akcii sa zúčastnili najmä deti z materských a základných škôl z Nitry. Očarila ich jazda na parnom vlaku s rušňom U 35.901 Križko z r. 1918. Súčasťou programu bola aj návšteva historickej školy, zábava na kolotoči a hojdačkách. Veľký záujem nielen malých, ale aj dospelých vzbudila rodinka ovečiek, kde mali návštevníci možnosť vidieť nielen staršie ovečky, ale aj dvojtýždňové mláďatká.

Vo výstavných priestoroch P1 bola sprístupnená výstava „Na prvej koľaji pozor!“. Túto výstavu pre Slovenské poľnohospodárske múzeum zapožičala Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, Bratislava. V Bratislave sa výstava konala pred rokom, v Nitre sa predstavuje po prvý raz. Je zameraná na detského návštevníka, pútavou formou mu približuje históriu a vývoj vláčikov, železnice a železničnej dopravy. Pri vstupe je postavená historická stanica, kde si deti vyzdvihnú originálne kartónové lístky s pečiatkou a môžu preskúmať kanceláriu náčelníka stanice. Ďalej sú predstavené jednotlivé typy železníc – konská, parná, poľná, lesná. Najväčšej pozornosti sa tešil parný rušeň Casey Jones, bol pomenovaný na počesť rušňovodiča Casey Jonesa, ktorý obetoval svoj život, aby zachránil cestujúcich. V tomto rušni je umiestnená originálna šmýkačka, ďalšou atrakciou pre deti sú modely poľnej a lesnej železnice, na ktorej sa môžu hrať s modelmi vláčikov a bicyklová drezina. Na záver výstavy môžete nahliadnuť do vozňa Orient Expresu, ktorý vezie anglickú spisovateľku Agathu Christie a českého skladateľa Antonína Dvořáka. Pre deti sú pripravené rôzne hry – s vláčikmi, kockami, pexeso, puzzle. Atmosféru oživuje sprievodná hudba – klepotanie koľajníc, vypúšťanie pary z rušňa a pískanie, staničné hlásenie a pieseň o rušňovodičovi Casey Jonesovi. Výstavu dopĺňajú fotoreprodukcie diel slovenských aj svetových umelcov, na ktorých sú zachytené pohľady na železnicu v rôznych historických obdobiach.

Výstava „Na prvej koľaji pozor!“ potrvá do 31. októbra 2010.

  • Anketa

    Akou formou získavate informácie o podujatiach v SPM?

    Výsledky

    Loading ... Loading ...
  • Partneri