Zbierkový predmet mesiaca

 

 

 

 

 

Orezávač na cigary

Na mesiac september by sme radi ako predmet mesiaca predstavili opäť nezvyčajný exponát. Je ním stolový orezávač na cigary. Ako napovedá samotný názov tento nástroj sa používa na orezávanie koncov cigár pred fajčením, nakoľko koniec cigary, ktorý sa vkladá do úst býva uzavretý krycím listom z tabaku.

Náš exponát nie je zaujímavý len svojou funkciou, ale aj materiálom a spôsobom, akým bol vyrobený. Väčšina orezávačov býva vyrobená z kovu alebo v kombinácií dreva a kovu. Orezávač zo zbierok SPM je celokovový a materiálom na jeho výrobu sa stal plášť veľkého náboja.

Podobné predmety z nábojov a nábojníc vyrábali vojenskí zajatci v zajateckých táboroch počas prvej svetovej vojny a preto môžeme aj spomínaný orezávač zaradiť do tohto obdobia. Je ukážkou ľudskej šikovnosti aj v tých najťažších podmienkach.

Orezávač na cigary si môžete spolu s ďalšími predmetmi z výbavy šľachtického a meštianskeho interiéru zo sklonku 19. storočia pozrieť od 18. augusta 2012 v rámci výstavy v atraktívnom prostredí renesančného kaštieľa v Nových Sadoch.

Text: Mgr. Andrej Banás

  • Anketa

    Akou formou získavate informácie o podujatiach v SPM?

    Výsledky

    Loading ... Loading ...
  • Partneri