Svätá Rodina – Šúpolky

Šúpolky sú tradičným slovenským remeselným výrobkom, ktorý zobrazuje postavičky vyrobené z jemných, tvarovateľných kukuričných listov. V minulosti sa používali ako dekorácia na skrášlenie interiérov, ozdoba na vianočný stromček, alebo aj ako detská hračka.

Tématický okruh je široký – tvorili sa nielen vianočné námety (Sv. Rodina, Betlehemy), ale aj veľkonočné  (oblievači, tancujúce dievčatá, šibači) a témy z bežného života a práce (pastieri s ovečkami, ženy pri domácich prácach, deti pri hrách).

V zbierkach SPM sa nachádza miniatúra Sv. Rodiny – Panna Mária, Sv. Jozef a Ježiško ležiaci na slame. Tieto miniatúrne postavičky vysoké 7,5 cm  vyrobil neznámy ľudový tvorca v r. 1991. Boli vytvorené z viacerých častí – spodnú časť tela tvorí kužeľ z výkresu, na ktorý je nalepené šúpolie tvoriace šaty. Ruky sú vyrobené zo stočeného šúpolia, vo vnútri spevnené drôtom. Hlavička je guľatá, vyplnená tvrdým materiálom. Na vytvorenie dlhých vlasov Panny Márie bolo použité tmavohnedé vlásie z kukurice, na postave sv. Jozefa a Ježiška sú nalepené vlasy z nastrihanej konopnej kúdele, u sv. Jozefa sú kolorované načierno. Závoj Panny Márie je vystrihnutý z kukuričných listov a prilepený po celej dĺžke na figúrku. Nad hlavami majú všetky figúrky nalepenú svätožiaru v tvare kruhu.

V súčasnosti prebieha v múzeu digitalizácia zbierky šúpoliek. Spracované a zreštaurované figúrky si môžete prísť pozrieť do múzea v rámci podujatia Staviame my máje – otvorenie návštevníckej sezóny dňa 30. apríla 2013. Okrem výstavy šúpoliek budú v tvorivej dielne prebiehať aj ukážky ich výroby.

  • Anketa

    Akou formou získavate informácie o podujatiach v SPM?

    Výsledky

    Loading ... Loading ...
  • Partneri